وب سرویس واتساپ و مزایای استفاده از آن

وب سرویس واتساپ

\n

زمانی که صحبت از پیام‌رسان‌ها باشد، حتماً نام واتساپ هم ذکر می‌شود. واتساپ یکی از محبوب‌ترین پیام‌رسان‌های دنیا است. آمار نصب بیش از پنج میلیاردی این پیام‌رسان در گوگل پلی، خود گویای این واقعیت است.

\n

 

\n

در واقع استفاده از واتساپ برای بسیاری از مردم عادی و حتی کسب‌وکارها تبدیل به یک ضرورت شده است. در ایران نیز، واتساپ طرفداران زیادی دارد. مثلاً در یکی از بازارچه‌های ایرانی دانلود اپلیکیشن، واتساپ بیش از هفتاد میلیون بار دانلود و نصب شده است.

\n

قبل از فیلتر شدن تلگرام در ایران، بسیاری از کسب‌وکار از این پیام‌رسان برای تعامل با مشتریان استفاده می‌کردند. با فیلتر شدن تلگرام و ایجاد محدودیت در استفاده از آن، برقراری ارتباط با مشتریان به وسیله این پیام‌رسان دچار مشکل شد. کسب‌وکارها نمی‌توانستند مشتریان را مجبور به استفاده از پیام‌رسانی که دسترسی به آن محدود شده است، کنند.

\n

بنابراین بهترین گزینه‌ای که صاحبان کسب‌وکار می‌توانستند از آن استفاده کنند واتساپ بود. امروزه بسیاری از کاربران ایرانی و همچنین کسب‌وکارها به جای تلگرام از واتساپ استفاده می‌کنند، چرا که امکان استفاده از سرویس‌های این پیام‌رسان بدون محدودیت فراهم شده است. در واقع بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای تماس معمولی یا ارسال پیامک، از سرویس‌هایی واتساپ نظیر چت کردن و برقراری تماس صوتی و تصویری استفاده کنند.

\n

در این مطلب قصد داریم درباره وب سرویس واتساپ صحبت کنیم. استفاده از این وب سرویس، می‌تواند کار بسیاری از کسب‌وکارها را تسهیل کند.

\n

 

\n
\n

ممکن است از خود بپرسید این وب سرویس چه امکاناتی را به کسب‌وکارها ارائه می‌دهد؟ آیا استفاده از واتساپ بیزنس برای کسب‌وکارها کافی نیست؟ چرا برای تعامل با مشتریان از سرویس‌هایی نظیر پیامک و ایمیل استفاده نکنیم؟ در ادامه به تمامی این سؤالات پاسخ خواهیم داد.

\n
\n

 

\n

 

\n

\n

 

\n

مزایای استفاده از واتساپ به جای سرویس‌هایی نظیر پیامک و ایمیل

\n

 

\n

بسیاری از صاحبان کسب‌وکار برای تعامل با مشتریان خود یا فرستادن تبلیغ برای آن‌ها، از سرویس‌هایی نظیر پیامک و ایمیل استفاده می‌کنند. اما باید توجه کنیم  که با گسترش شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها، تمایل افراد برای استفاده از پیامک و ایمیل کاهش یافته است.

\n

هرروزه پیامک‌های تبلیغاتی زیادی برای افراد ارسال می‌شود. برای بسیاری از کاربران دریافت اینگونه از پیامک‌ها، مزاحمت محسوب می‌شود. بنابراین آن‌ها دریافت پیامک از سرشماره‌های غریبه را مسدود می‌کنند.

\n

 

\n
\n

بنابراین شما هم باید سعی کنید تبلیغات انبوه خود را در محیط خلوتی مثل واتساپ و به وسیله وب سرویس واتساپ انجام دهید.

\n

 

\n
\n

همچنین در واتساپ، محدودیت‌های پیامک وجود ندارد. شما می‌توانید تعداد کاراکترهای محدودی را به وسیله پیامک ارسال کنید.

\n

همچنین امکان ارسال انواع فایل نیز در واتساپ وجود دارد که می‌تواند بسیار برای شما مفید باشد.

\n

هزینه ارسال پیام در واتساپ نیز بسیار پایین‌تر از هزینه ارسال پیامک است.

\n

 

\n

امروزه افراد عادی از ایمیل نیز استفاده کمتری می‌کنند و استفاده از آن بیشتر کاربردهای خاص دانشگاهی و سازمانی دارد. بسیاری از افراد حتی به صورت روزمره ایمیل خود را نیز چک نمی‌کنند. اما کمتر کسی را پیدا می‌کنید که در طول روز حداقل یکبار به سراغ واتساپ نرود، بنابراین استفاده از واتساپ نسبت به ایمیل نیز گزینه منطقی‌تری محسوب می‌شود.

\n

 

\n

معرفی امکانات واتساپ بیزنس و مقایسه آن با وب سرویس واتساپ

\n

ممکن است از خود بپرسید با وجود واتساپ بیزنس، استفاده از وب سرویس واتساپ چه ضرورتی دارد؟ WhatsApp business یا همان واتساپ بیزنس به طور خاص برای صاحبان کسب‌وکار ارائه شده است.

\n

این نسخه از واتساپ ویژگی‌های بیشتری را نسبت به واتساپ معمولی در اختیار صاحبان کسب‌وکار می‌گذارد. در ادامه نگاهی به این امکانات خواهیم انداخت:

\n
  \n
 • ایجاد یک پروفایل برای معرفی کسب‌وکار خود به مشتری (این پروفایل می‌تواند شامل توضیحات مربوط به کسب‌وکار و آدرس‌های وبسایت و ایمیل باشد)
 • \n
 • امکان تعیین کردن پاسخ برای سؤالات متداول مشتریان و ارسال سریع پاسخ‌ها به آنان
 • \n
 • امکان ارسال یک پیام برای خوشامدگویی به مشتری در ابتدای شکل گیری مکالمه
 • \n
 • امکان برچسب زدن یا همان دسته بندی مخاطبین (مثلاً مشتریانی را که پول سفارش خود را پرداخت کرده‌اند در یک دسته و مشتریانی را که هنوز سفارش خود را کامل نکرده‌اند در دسته دیگر قرار دهید)
 • \n
 • امکان مشاهده آمار از پیام‌هایی که ارسال کرده‌اید، پیام‌هایی که به مقصد رسیده‌اند و در نهایت پیام‌هایی که توسط مخاطبان خوانده شده است.
 • \n
 • امکان دسته‌بندی کالاها و ذکر توضیحات و قیمت مربوط به هر کالا
 • \n
 • فراهم کردن امکاناتی نظیر دکمه و منو جهت بهبود تجربه کاربری مشتری (شبیه چیزی که در ربات‌های تلگرامی مشاهده می‌کنید)
 • \n
\n

همان‌طور که متوجه شدید، واتساپ بیزنس امکانات بسیاری مفیدی را برای صاحبان کسب‌وکار فراهم کرده است. اما زمانی را تصور کنید که بخواهید برای مشتری خود‌،‌ فاکتور صادر شده را فوراً ارسال کنید یا اینکه بخواهید برای تعداد زیادی از مشتریان، یک پیام تبلیغاتی را ارسال کنید. فرستادن این پیام‌ها برای تعداد زیادی مشتری، به وسیله واتساپ (چه نسخه عادی و چه نسخه بیزنیس) کاری دشوار است.

\n

اما اگر با برنامه نویسی بتوانید قالب پیام مورد نظر خود را ساخته و آن را برای تعداد زیادی مشتری ارسال کنید؛ در این موارد استفاده از وب سرویس واتساپ بدون محدودیت ارسال پیام، می‌تواند به کمک شما بیاید. در ادامه بیشتر در مورد عملکرد این سرویس توضیح خواهیم داد.

\n

 

\n

در چه مواردی می‌توان از وب سرویس واتساپ استفاده کرد؟

\n

وب سرویس، این امکان را به برنامه‌نویسان می‌دهد تا برای پیشبرد امور کسب‌وکار شما، پیام‌هایی را طراحی کرده و آن‌ها را از طریق واتساپ برای مشتریان شما ارسال کند.

\n

در واقع این سرویس به صورت خودکار کار کرده و توسط برنامه‌نویسان ماهر طراحی شده است. به عنوان یک برنامه نویس می‌توانید استفاده‌های مختلفی از وب سرویس واتساپ داشته باشید.

\n

معمولاً پس از خرید، برای مشتری یک فاکتور صادر می‌شود. به شیوه‌های مختلفی می‌توان این فاکتور را برای مشتری ارسال کرد، اما شاید ساده‌ترین راه، ارسال فاکتور در واتساپ باشد. با استفاده از این وب سرویس، می‌توانید فاکتور صادر شده را به صورت فایل pdf بلافاصله برای واتساپ مشتری ارسال کنید.

\n

یا اینکه اگر با یک اتوماسیون اداری سروکار دارید، می‌توانید نتیجه گردش کار را در قالب یک پیام در واتساپ برای کاربر مورد نظر ارسال کنید تا او بلافاصله در جریان نتیجه کار قرار بگیرد یا می‌توانید شماره پیگیری یک نامه صادر شده را برای مخاطب موردنظر ارسال کنید تا بتواند بعداً با استفاده از آن شماره، نامه را در سیستم بازیابی کند.

\n

همچنین اگر بخواهید برای تعداد زیادی از مشتریان هدف پیام تبلیغاتی در واتساپ را ارسال کنید، استفاده از وب سرویس بهترین راه است. تنها با مشخص کردن شماره افراد و متن تبلیغ، می‌توانید این پیام را برای مشتریان هدف ارسال کنید.

\n

 

\n

کلام پایانی

\n

در این مطلب، از مزایای وب سرویس واتساپ صحبت کردیم. به عنوان یک برنامه نویس می‌توانید با استفاده از این وب سرویس، امکانات زیادی را به سیستم تعامل با مشتریان یک کسب‌وکار اضافه کنید.

\n

واتگستر، وب سرویس واتساپ و امکاناتی نظیر ارسال انبوه پیام تبلیغاتی در واتساپ را به بهترین شکل ممکن ارائه کرده است. برای مشاهده نمونه کدهای وب سرویس واتساپ می‌توانید به وب سایت واتگستر مراجعه کنید.

\n

 

\n

مهندس رستمی

\n

09108902507